«Ми 70 років боролися з церквою. Зокрема, ми дбали про те, щоб на найбільш значущі посади були призначені найбільш аморальні та розбещені люди. А ось тепер ми хочемо, щоб вони нам влаштували духовне відродження».
Харчев Костянтин Михайлович, голова Ради у справах релігій в СРСР 1984–1989 рр.
Що глибше занурюєшся у вивчення злочинної діяльності глобального антикультизму, то більше несподіванок спливає на поверхню. Егон Чолакян у своєму зверненні «Неоголошена війна» (Undeclared war. America is under attack) назвав російську православну церкву фасадною організацією впроваджених у неї представників глобального антикультизму. А у зверненні «Перехрестя» (The Crossroads) додав таке, процитуємо:
«…Нещодавно Російська Православна Церква (РПЦ) здійснила кроки, які не тільки суперечать фундаментальним принципам християнства, а й активно сприяють ескалації воєнного конфлікту… Управління справами Московської патріархії розіслало розпорядження, яке зобов’язує всіх священників щодня читати молитву, в якій відкрито просять Бога про «перемогу російської зброї». Ця молитва містить неправдиві твердження про те, що на Росію напали з метою «розділити та занапастити її єдиний народ», що відверто суперечить дійсності.
Серйозне занепокоєння викликає й той факт, що це перший офіційний документ, який регламентує внутрішньоцерковну підтримку війни. За відмову від читання цієї провоєнної та антихристиянської молитви священників позбавляють сану. Уже відомий випадок, коли священника позбавили сану тільки за те, що він висловив думку щодо необхідності молитися за мир, а не за перемогу у війні».
Глибока тривога, нерозуміння та суперечності охоплюють кожну віруючу людину, що побачить таке грубе спотворення основ християнської релігії. Чому це відбувається? Чому люди мовчки і покірливо виконують накази? Чому вони не бачать цих страшних і згубних підмін?
Щоб відповісти на ці запитання, необхідно відпустити навіяні ілюзії про високу духовність і непогрішність одягнених у золоті ризи церковних ієрархів, і для початку критичним поглядом, не засланим полудою, вдивитися в історію створення їхньої релігійної організації. Можливо, звернувшись до подій минулого, вдасться краще зрозуміти те, що відбувається сьогодні.
Під час підготовки статті «Російський антикультовий слід у Латвії. Частина 2» ми виявили цікавий факт: вищу духовну особу Латвійської православної церкви Московського патріархату митрополита Олександра Кудряшова у радянські роки було завербовано Комітетом державної безпеки (КДБ) СРСР, він носив агентурне ім’я «Читач». Випадковість це була чи закономірність? Зізнаємося, висновки, до яких ми дійшли, виявилися для нас приголомшливими.
Наступну серію аналітичних публікацій буде присвячено збору відомостей та доказів, що підтверджують тісну взаємодію між двома організаціями: силовою структурою КДБ (Комітетом державної безпеки СРСР) та релігійною РПЦ (російською православною церквою, або московським патріархатом). Ми наведемо виявлені архівні документи, які свідчать про те, що РПЦ відігравала роль не лише духовного інституту, а й важливого інструменту політичного впливу як усередині «залізної завіси», так і зовні. За радянських часів РПЦ слугувала важелем пропаганди та маніпуляції громадською свідомістю, активно співпрацюючи з органами державної безпеки, виконуючи секретні місії за кордоном. Ця роль збереглася ц після розпаду СРСР, і це не дивно з огляду на те, що після розпаду Радянського Союзу розвідувальна служба КДБ не зникла, а лише змінила назву на ФСБ, а РПЦ відродилася й зміцніла.

І почнемо ми з простого розуміння: російська асоціація центрів вивчення релігій і сект (РАЦИРС), очолювана Олександром Дворкіним, є виконавцем, що володів чималими повноваженнями, які значно вплинули на розвиток подій. Детальніше про це — у документальному фільмі «ВПЛИВ» (The IMPACT). На наш погляд, на нинішньому етапі ці повноваження могли бути надані щонайменше трьома більш впливовими в росії структурами: елітним політичним клубом «Дівєєвське братство», російською православною церквою (РПЦ) і силовим відомством Федеральної служби безпеки росії (ФСБ). З урахуванням того, що представників глобального антикультизму впроваджено в РПЦ, як зазначив доктор Егон Чолакян, ми вирішили детальніше вивчити історію створення РПЦ, або Московського патріархату. Після недовгих пошуків нас здивували знайдені витоки із секретних архівів, доступні широкому загалу. Про них ми й поговоримо у цій статті.
Cекретні документи про РПЦ, які було виявлено в архівах КДБ
На початку 1990-х років у росії було розсекречено деякі секретні документи з архівів КДБ (комітету державної безпеки СРСР), які вказують на те, що практично всі церковні ієрархи Московського патріархату тісно співпрацювали з чекістами. Ми поставили перед собою головну мету — перевірити ще раз, наскільки достовірні ці оприлюднені матеріали. І виявилося, цілком!
8 січня 1992 року на сторінках російської газети «Аргументы и факты» вийшла стаття [1], процитуємо:
«Нині з архівами КДБ працює депутатська комісія Верховної Ради РФ. З членом цієї комісії, священником Г. Якуніним, зустрівся наш кореспондент П. Васильєв».

«— Який вигляд мають документи, з якими вам доводиться працювати?» — запитання журналіста.
— Це опечатані томи салатового кольору з грифами «Таємно» і «Цілком таємно», — відповідає Гліб Якунін. — Вони містять щомісячні звіти про результати агентурно-оперативної діяльності відділів П’ятого управління (пізніше Управління «З»), що подавалися керівництву КДБ. Як священнослужителю, мені доручено вивчити діяльність 4-го, так званого церковного відділу цього управління. Оскільки рішенням керівництва КДБ його нещодавно було скасовано як таке, що займалося антиконституційною діяльністю —- контролем за духовним життям суспільства, то, гадаю, я маю право ознайомити ваших читачів зі змістом секретних документів, які готували в надрах церковного відділу.
— Отець Гліб, судячи з цих документів, діяльність «агентів у рясах» обмежувалася лише підслуховуванням і підгляданням, просуванням вигідних КДБ і ЦК КПРС людей і рішень?
— Не тільки. Ось рядки із серпневого (за 1988 р.) звіту полковника Тимошевського. «Щодо CОР (справа оперативної розробки. — Прим. ред.) «Аптекар» проводилися заходи, спрямовані на подальшу компрометацію об’єкта перед однодумцями і зв’язками на Заході… Через агентуру та інші можливості вдалося схилити дружину «Аптекаря» звернутися до суду із заявою про розірвання з ним шлюбу…» Крім того, за завданням КДБ агентура проводила «спецзаходи» з використанням спецпрепаратів, що «розв’язують язика».
— А хто стоїть, наприклад, за кличками «Абат» і «Адамант»? І що це за «Аптекар»?
— «Абат» і «Адамант» — двоє з нині діючих ієрархів Російської православної церкви. Тепер що стосується «Аптекаря». З метою конспірації КДБ давав прізвиська не тільки своїй агентурі, а й особам, з якими вів боротьбу, — чекістською мовою вони іменувалися «об’єктами оперативного спостереження, обліку або розробки». «Аптекар» — це релігійний дисидент, мирянин О. Огородніков. «Релігійний екстреміст», священник О. Мень, наприклад, мав кличку «Місіонер», В. Лапковський — «Ірод», О. Безсмертний — «Клоун» тощо.

До речі, знаєте, які клички були у письменника О. Солженіцина та академіка О. Сахарова? «Павук» і «Аскет». Дружина Сахарова — О. Боннер — в оперативних донесеннях КДБ проходила як «Лисиця».
— Чи оплачувалася праця агентів?
— У звітах 4-го відділу цього не відображено. Однак я знаю, що не стільки КДБ платив агентам, скільки самі агенти «давали» керівництву 4-го відділу за влаштування своїх особистих кар’єрних справ. Водночас у звітах є згадка про нагородження 1983 р. одного з керівників буддистської церкви, агента «Саяна», грамотою КДБ СРСР «за багаторічну співпрацю та активну допомогу органам держбезпеки». Заохочували і найактивніших агентів із числа керівників РПЦ, наприклад агента «Адаманта». За оцінкою самого КДБ, до «провідної агентури» належали «Абат», «Адамант», «Антонов», «Кузнєцов», «Нестерович», «Скеля», «Вівтар».

— Слава Богу, все це в минулому.
— На жаль, це не так. Мені стало відомо, що керівництву Відділу зовнішніх церковних зносин Московського патріархату викручують руки, щоб вони взяли до себе на роботу одного з офіцерів чинного резерву КДБ.
— Якщо відверто, вам не шкода цих людей? Адже вони стали жертвою системи…
— Жертвою системи стали не вони, а чесні пастирі, які відчули на собі всю міць репресивного апарату… А «агентам у рясах», які старанно служили КДБ, потрібно за стародавнім церковним звичаєм принести публічне покаяння, очиститися від іудиного гріха. Без покаяння й очищення справжнє духовне відродження Церкви неможливе. Хай допоможе в цьому нам Господь Бог!»
Ще один скриншот, що підтверджує висвітлення в пресі цього прецеденту: стаття в центральній газеті «Известия» від 23 січня 1992 року. В’ячеслав Полосін «Вічний раб ЧК».
«Не було жодного єпископа, який не мав би контактів із КДБ»
У відвертому інтерв’ю газеті «Радіо свобода» [4] патріарх Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет (Денисенко), який також довгі роки співпрацював з органами державної безпеки СРСР і мав агентурну кличку «Антонов», зізнався:
«Не було жодного єпископа, який не мав би контактів із ними. Якщо він не мав контактів, то він не був єпископом. Тому, якщо хтось із архієреїв тих скаже, що він не мав контактів (із КДБ), то це означає, що він каже неправду. Я це точно знаю. Без згоди КДБ не ставили ні архієреїв, ні священиків. Треба було з ними погоджувати всі призначення. Тому й була реєстрація. Указ архієрея був недійсним, якщо немає реєстрації. Тому для того, щоб мати реєстрацію, треба було домовитися з ними, щоб вони погодилися на хіротонію того чи іншого єпископа та призначення того чи іншого священика».

Агентурні прізвиська розпізнаних церковних ієрархів
Наведемо невеликий список агентів КДБ у церковних рясах, яких вдалося ідентифікувати [5]:
Абат — Питирим Нєчаєв [6]
Адамант — Ювеналій Поярков [7]
Антонов — Михайло Денисенко, патріарх Філарет
Араміс — Олександр Шушпанов [8]
Васильєв — Олексій Кутєпов [9]
Григорій — Тихон Ємельянов [10]
Дроздов — Олексій Рідігер, патріарх Алексій II [11]
Кузнєцов — Олексій Буєвський [12]
Магістр — Антоній Мельников [13]
Михайлов — Володимир Гундяєв, патріарх Кирило [14]
Москвич — Василь Саричев [15]
Павло — Мефодій Нємцов [16]
Пересвіт — Микола Заболотський [17]
Петров — Іриней Середній [18]
Свєтлов — Михайло Кулаков [19]
Святослав — Никодим Ротов [20]
Цвєтков — Євсевій Саввін [21]
Нестерович — Віталій Боровий [22]
Читач — митрополит Олександр (Кудряшов), який очолював єпархію РПЦ у Латвії [23]
Анатолій — Іван Миролюбов, співробітник відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату, доктор теології, протоієрей [24]. Його було завербовано 20.07.1981 співробітником 5-го відділу 4-го відділення КДБ Латвійської РСР Прокопцем.

Ім’я настоятельки Свято-Троїцького Серафимо-Дівєєвського монастиря Нижегородської єпархії, ігумені Сергії, Олександри Георгіївни Конкової, також опинилося в архівах КДБ, розсекречених Латвією. Її, згідно з даними з цього архіву, було завербовано агентом КДБ 3 лютого 1987 року під псевдонімом «Вероніка». У Серафимо-Дівєєвський монастир Конкова прийшла 1991 року.
На фото нижче — два колишніх таємних агенти КДБ «Вероніка» і «Михайлов», нинішній патріарх російської православної церкви Кирило (Володимир Гундяєв).

Із Центрального архіву КДБ СРСР
Далі ми наведемо витяги з тих самих оприлюднених матеріалів із Центрального архіву КДБ СРСР, з якими працював Гліб Якунін.
1967 рік
Стор. 43. На засіданнях Виконкому та ЦК ВРЦ (Центрального комітету Всесвітньої ради церков) у вересні місяці ц. р. на острові Крит із засудженням агресивних дій США у В’єтнамі та Ізраїлю на Близькому Сході виступили агенти «Святослав», «Воронов», «Антонов» та ін. Делегація РПЦ голосувала проти резолюцій щодо В’єтнаму та Близького Сходу, запропонованих представниками церков Заходу, і вимагала обговорення становища негрів у США.
1969 рік, лютий
Стор. 32. До Польщі для участі в роботі міжнародної релігійної організації «Християнська мирна конференція» з контррозвідувальними і розвідувальними завданнями у складі делегацій РПЦ виїхали агенти «Святослав», «Антонов», «Кузнєцов», які надали матеріали про політичний стан у цій організації у зв’язку з подіями в ЧРСР.
1969 рік, серпень
Стор. 204. В Англію [виїхали] агенти «Святослав», «Адамант», «Вівтар», «Магістр», «Рощин», «Земногорський» для участі в роботі ЦК Всесвітньої Ради Церков. Агентурі вдалося запобігти ворожим діям, просунути агента «Кузнєцова» на керівну посаду у ВРЦ.
1969 рік, жовтень
Стор. 281. У складі делегації РПЦ на засідання робочого комітету ПХМК у НДР виїжджали агенти «Святослав», «Кузнєцов», «Антонов». Агентам давали завдання скомпрометувати на посаді генерального секретаря ПХМК Ондру (громадянина ЧРСР, який під час подій у цій країні виступив з антирадянськими заявами) і домогтися усунення його з цієї посади.
1969 рік, жовтень
Стор. 281, 282. В Англію у складі делегації РПЦ на засідання виконкому Конференції європейських церков виїжджали агенти «Дроздов» і «Пересвет». Від агентів отримано дані про осіб, які цікавлять органи КДБ, та діяльність цієї організації.
У складі делегації церков СРСР для участі в консультації «Християнські турботи в обмеженні озброєнь», що відбулася в м. Сант-Луїс, США, виїжджав агент «Москвич», який у своїй доповіді на консультації за нашим завданням інформував присутніх щодо становища релігій у СРСР. «Москвич» зібрав дані на деяких зарубіжних діячів, які цікавлять органи держбезпеки…

1970 рік, серпень
Стор. 270. У США виїхав агент «Святослав» із завданням вивчити процеси усередині американської православної церкви у зв’язку з наданням їй автокефалії та зарубіжної Карловацької церкви, щодо якої проводять заходи з її компрометації як антирадянського центру.
«Святослав» з метою спростування злісної пропаганди про становище церкви в СРСР провів низку прес-конференцій, мав зустрічі з деякими видатними церковними діячами США, а також наніс візит генеральному секретарю ООН У Тану.
Стор. 292. За підписом керівництва КДБ при РМ СРСР видано орієнтування за № 48 С від 28.07.1970 р. «Про використання органами КДБ можливостей Російської православної церкви в контррозвідувальних заходах усередині країни та за кордоном».

1972 рік, лютий
У Нову Зеландію та Австралію на засідання Центрального Комітету Всесвітньої Ради Церков виїхали агенти «Святослав» і «Михайлов».
1972 рік, травень
Завербовано радянського громадянина «Крилова» з числа авторитетів РПЦ як агента органів КДБ.
1973 рік, січень
Стор. 32. У Таїланд та Індію для участі в роботі ВРЦ виводились агенти органів КДБ «Магістр» і «Михайлов». Ці агенти чинили вигідний вплив на роботу Ради і надали матеріали, що становлять оперативний інтерес щодо становища у ВРЦ та що характеризують дані на окремих діячів.
У Прагу для участі в роботі Християнської мирної конференції виводився агент «Кузнєцов», від якого отримано інформацію, що становить оперативний інтерес.
1973 рік, лютий
У СРСР як гість Московської патріархії перебував генеральний секретар ВРЦ Філіп Портер, щодо якого через агентів «Святослава», «Адаманта», «Михайлова» і «Островського» чинився вигідний вплив, отримано інформацію, що становить оперативний інтерес.
1973 рік, травень
Із контррозвідувальними завданнями за кордон було направлено: в Англію і Швейцарію — агентів «Нестеров» і «Академік», до Франції — «Пересвіт», у ФРН — агента «Москвич», у ПНР — «Зазюля». Агенти взяли участь у роботі різних комісій ВРЦ і Християнської мирної конференції, здійснили політично вигідний вплив.
Звіти 4-го відділу 5-го управління КДБ СРСР
1977 рік, січень
У Чехословаччину виїхав агент 4-го відділу П’ятого управління «Кузнєцов». В Індію у складі делегації, очолюваної Патріархом Пименом, направлено агентів: «Адамант», «Нікольський», «Михайло». [Склад делегації вказано в ЖМП, 1977, №4, с. 4: митр. Ювеналій Поярков, тоді голова ВЗЦЗ [прим.: відділ зовнішніх церковних зв’язків], єп. Пензенський Мелхиседек, прот. Матвій Стаднюк, ієром. Антоній Кузнєцов, протодиякон Вл. Назаркін і співробітник ВЗЦЗ М. Л. Воскресенський].
1977 рік, лютий
За кордон виведено… в Індію — агентів «Адамант», «Антонов».
1980 рік, січень
Стор. 27. До Швеції за лінією СРТД [прим.: Союз радянських товариств дружби і культурного зв’язку з іноземними країнами] із контрпропагандистським завданням виїхав агент «Абат».
1980 рік, березень
На засідання IARJ (міжнародна організація церковних журналістів International Association of Religion Journalists) агенти «Абат», «Марков». Отримана від них інформація щодо стану справ у IARJ і щодо Хеслера, об’єкта нашої оперативної зацікавленості, становить інтерес для органів КДБ.
Стор. 214. В Англію на інтронізацію глави англіканської церкви Рансі [відправлено] агента «Абат».
Стор. 223. З метою зміцнення агентурних позицій по лінії РПЦ на керівну посаду просунуто агента «Григоренка» (КДБ УРСР).
1980 рік, квітень
Стор. 75. На керівну посаду в РПЦ просунуто агента «Павла», якого направлено до Іркутську.
1980 рік, травень
У ФРН у короткострокове відрядження виїхав агент «Ремарк». Агенту дано завдання з вивчення процесів, що відбуваються в міжнародних колах, а також із вивчення поведінки агента «Маркова» (УКДБ Ленінградської області).
До Угорської НР виїжджали агенти «Вадим» і «Воронов». Зі Швейцарії із засідання молодіжної комісії Всесвітньої Ради церков повернувся агент Управління КДБ у Ленінградській області «Георгієв».
1980 рік, червень
До Франції маршрутизувався агент «Абат». Агент «Абат» виїжджав до США по лінії Радянського комітету захисту миру.
1980 рік, вересень
З метою викриття містифікації громадської думки на Заході у кримінальній справі на Якуніна агент «Єсауленко» дав інтерв’ю кор. ТАРС, яке через засоби масової інформації було поширено на закордон.
1980 рік, листопад
Стор. 139. У ФРН на Асамблею екуменічного центру з інформації в Європі [відбув] агент «Абат».
1980 рік, грудень
Агенти «Абат» і «Ремарк» повернулися з поїздки у ФРН. Через агентів здійснено позитивний вплив на вірян у плані викриття наклепницьких вигадок щодо становища вірян у СРСР.
Там само, т. 3, стор. 240
1982 рік, грудень
Активного баптиста-розкольника Хато [з] Ворошиловградської області засуджено за статтею 190 КК РРФСР і направлено до психіатричної лікарні на примусове лікування.
Протяном 1982 р. проведено 1 809 зустрічей, отримано 704 повідомлення. Для роботи з агентурою використовують 13 явочних і 2 конспіративні квартири.
Найбільш значнущі результати… виражаються в наступному:
Через провідну агентуру РПЦ Грузинська і Вірменська церкви міцно утримуються на позиціях лояльності, активної підтримки миролюбної політики радянської держави.
Відповідно до плану активних заходів проти розміщення ракет середньої дальності в Європі, розроблених на виконання постанов ЦК КПРС із цього питання і затверджених керівництвом КДБ СРСР 28.08.1981 р., а також у межах спільного плану зі службою «А» ПГУ КДБ СРСР із надання вигідного Радянському Союзу впливу на клерикальні кола Заходу через провідну агентуру КДБ — «Абата», «Антонова», «Кузнєцова» та інших — релігійними каналами здійснено комплекс акцій із впливу на суспільно-політичні кола західноєвропейських країн. Через агентурні можливості РПЦ і друзів до Папи доводилася також інформація про те, що «надмірне» захоплення ним уніатським питанням може завдати тільки шкоди відносинам між Ватиканом і РПЦ.
Нині по країні за конкретні злочини відбувають покарання 229 церковників і сектантів (у 1981 р. було 220). Крім того, 18 осіб перебувають на засланні (у 1981 р. — 24).
Органами КДБ на ворожих елементів із цієї категорії громадян велося понад 2 500 справ оперативного обліку (у 1981 р. — 2 225).
1983 рік, січень
25 січня ц. р. із Саудівської Аравії та АРЄ повернулися агенти «Шаїр» і «Батиров» (КДБ Узб. РСР), які брали участь у роботі 8-ї сесії ВВСМ. Надали інформацію, що становить оперативну цінність.
Із метою формування вигідної СРСР громадської думки в мусульманському світі, для передачі за кордон каналами ТАРС і Московського радіо, з позицій створення прикриття організовано інтерв’ю агента «Шаїра», який виїжджав із завданням до Саудівської Аравії та Єгипту.
1983 рік, лютий
У Тулі за ініціативою і під контролем агентури проведено нараду республіканської Ради адвентистів сьомого дня (АСД) у РРФСР. Розглянуто питання подальшої роботи Ради з нормалізації становища в церкві та дотримання законодавства щодо культів.
1983 рік, лютий
До Швейцарії для участі в заходах із підготовки асамблеї ВРЦ направлено агентів «Михайлова» і «Костянтина».

1983 рік, березень
Стор. 291. У грудні минулого року група ченців Псковсько-Печорського монастиря висловила невдоволення щодо порядків у монастирі і звернулася зі скаргою до патріарха Пимена на намісника Псковсько-Печорського монастиря.
Через агентів «Дроздова» і «Скалу» проводилася виховна робота серед ченців Псковсько-Печорського монастиря. Внаслідок вжитих заходів ініціаторів було направлено на парафії в Псковську єпархію (4 особи), у монастирі залишено 2 особи, з Псковської єпархії вибуло 4 особи.
На сьогодні ситуація нормалізувалася.
1983 рік, квітень
Стор. 101. Через агентів «Островського» і «Кузнєцова» було підготовлено відкритого листа патріарха Пимена президенту США Рейгану. Лист опубліковано в газеті «Нью-Йорк Таймс», передруковано в «Известиях» від 11.04.83 р. і направлено друзям для публікації в їхніх газетах.
1983 рік, травень
У НРБ на ювілейні урочистості, присвячені 30-річчю патріаршества Православної церкви Болгарії, виїхала делегація РПЦ на чолі з патріархом Пименом. До складу делегації увійшли агенти органів КДБ — «Островський», «Микольський», «Огнєв», «Сергєєв» — і оперпрацівник діючого резерву під відповідним прикриттям співробітника патріархії.
В Ірландію виїжджали агенти «Аббат», «І. Сергеєва», «Т. В.»
1983 рік, липень
Стор. 191. У Ванкувер (Канада) на 6-ту Генеральну асамблею ВРЦ у складі релігійної делегації СРСР направлено 47 агентів органів КДБ із числа релігійних авторитетів, священнослужителів і технічного персоналу.
1983 рік, жовтень
Стор. 253. До Данії на запрошення спілки дружби Данія — СРСР виїхала делегація РПЦ, до складу якої було включено агентів «Абата», «Григорія». Надано агентурне завдання відстоювати миролюбну політику Радянської держави, викривати інспірації західної пропаганди щодо становища релігій і вірян у СРСР.
Стор. 253. У ЧРСР для святкування 25-річчя ХМК [Християнська мирна конференція] виїжджала делегація РПЦ, до складу якої входили агенти органів КДБ «Антонов», «Вадим» і «Кузнєцов». За їхньої активної участі було розроблено декларацію з нагоди 25-річчя ХМК, що відображає в цілому інтереси нашої держави. [ЖМП, 1984, № 1, с. 48. 13 і 14 жовтня брали участь від РПЦ МП: митрополиь Київський Філарет («Антонов»), єпископ Солнєчногорський Сергій, Буєвський, протовєрей Георгій Гончаров, представник РПЦ при ХМК. Вадим, він же архієпископ. Сергій. Антонов жив у Празі й до неї не «приїжджав»].
Стор. 256. З 3 до 8 жовтня ц. р. у м. Москві проводилося засідання членів екуменічного кола з інформації в Європі (організація, що об’єднує християнських публіцистів), у роботі якого брали участь 23 іноземці. Через агентів «Абата» і «Григорія» на іноземців здійснено політично вигідний вплив.
Стор. 256. У м. Москві з 28 вересня по 3 жовтня ц. р., у Видавничому відділі МП, відбулася зустріч представників церковної преси, у роботі якої брало участь 12 іноземців. Розглядалися питання обміну інформацією. Через агентів «Абата» і «Григорія» на іноземців здійснено політично вигідний вплив.
Стор. 257. У Москві відбулося засідання робочого комітету ХМК із проблем роззброєння. З метою здійснення позитивного впливу, ухвалення вигідних нам рішень і вивчення окремих делегатів для участі в роботі засідання було направлено 9 агентів КДБ, у т. ч. «Антонова», «Островського», «Кузнєцова» і «Вадима». Засідання пройшло успішно, підсумкові документи відповідають інтересам нашої держави. [Звіт про засідання в ЖМП, 1984, № 1, с. 56-57, від РПЦ МП брали участь митрополитКиївський Філарет, єпископ Солнєчногорський Сергій, Буєвський і прооієрей. Георгій Гончаров, представник РПЦ при ХМК у Празі].
1984 рік, січень
Стор. 32. У СРСР до 12 січня ц. р. за лінією Московської Патріархії перебувала група прочан із США, очолювана Аверіно. На вивчення іноземців і здійснення на них політично вигідного впливу спрямовано агентуру з органів КДБ і місцевих органів УКДБ. Про перебування іноземців у СРСР отримано інформацію, що заслуговує на оперативну увагу.
Стор. 34. Для вивчення обстановки, що складається в Псковсько-Печорському монастирі та його оточенні, у місто Печора маршрутизувано агента «Сергія», який надав інформацію про результати виконаного завдання, що заслуговує на оперативну увагу.
1984, лютий
Стор. 163. Для публікації в бюлетені 5-го Управління підготовлено матеріал щодо недоліків у справі контррозвідувального забезпечення духовних шкіл РПЦ.
1984, березень
Стор. 272. У зв’язку з перевіркою сигналу про можливі зрадницькі настрої агента «Нестеровича», через наші оперативні можливості та можливості друзів із Угорської НР здійснено його виведення до СРСР. У заходах взяли участь агенти «Прохоров», «Вадим», «Кузнєцов». Робота щодо сигналу триває.
Стор. 277. З метою зміцнення агентурних позицій за лінією РПЦ, до Харкова просунуто агента «Петров» (КДБ Казахської РСР), до Алма-Ати — «Цвєтков» (УКДБ МО [прим.: управління КДБ у Московській області]), до Загорська — «Васильєв» (УКДБ Володимирської області).
Стор. 279. Записка в КДБ СРСР про виведення агента «Нестеровича» з Женеви до СРСР.
1984, листопад
Через провідну агентуру з числа проповідників церкви АСД [прим.: Церкви адвентистів сьомого дня] «Виноградова», «Григор’єва», «Соколова» та ін. у Тулі проведено переобрання старшого служителя церкви в Центральному регіоні. У результаті на цю посаду просунуто агента «Свєтлова» (УКДБ Тульської області).
1985 рік, травень
Стор. 48. До Угорської НР на засідання робочого комітету ХМК направлено агентів «Антонов», «Кузнєцов», «Вадим», «Прохоров» із завданням здійснювати підготовку 6-го конгресу ХМК у прийнятному для нас ключі. Рішенням робочого комітету визначено склад низки керівних органів конгресу, куди буде просунуто нашу агентуру. [У ЖМП 1985 р., № 8, с. 6, Синод заслухав повідомлення митр. Філарета Денисенка про поїздку делегації в Будапешт 1–17 травня 1985 р. Однак склад делегації не розкрито].
Стор. 54-55. Щодо СОС «Фотограф», з урахуванням наново отриманих даних від агентів «Аббат», «Костянтин», «Руф» та в результаті використання ОТЗ (прим. оперативно-технічні заходи) та «С» (прим. слуховий контроль телефонних переговорів), підготовлено пропозиції щодо проведення активних агентурно-оперативних заходів стосовно об’єкта…
Стор. 51. Підготовлено записки в КДБ СРСР:
— про заохочення агента «Адаманта».
1985, червень
Стор. 164. У складі паломницької групи РПЦ до Єрусалима (Ізраїль) виїжджали агенти «Троїцький» (КДБ УзРСР [Узбецької РСР]), «Нестор» (УКДБ Чернігівської області), «Павло» (УКДБ Воронезької області). [Див. нарис архієпископа Берлінського і Середньоєвропейського Феодосія в ЖМП, 1986, № 2, с. 14–17. Очолювалася Рідігером, склад делегації вказано в ЖМП, 1984, № 10, с. 13–15]
1985 рік, грудень
Стор. 32. Виїзд агентури за кордон:
З 14 грудня до 18 грудня 1985 року агент «Костянтин» виїжджав у короткочасне відрядження до Швейцарії.
Отримана від агента інформація оброблється. [ЖМП, 1986, № 3, с. 5, Синод заслухав повідомлення митрополита Мінського Філарета від ВЗЦЗ про перше засідання Змішаної комісії з діалогу між Православною Церквою та Орієнтальними [прим.: східними] Православними нехалкідонськими Церквами, яке відбулося з 10 до 15 грудня 1985 року в Шамбезі, Швейцарія, та про участь у ньому… архієп. Волоколамського Питирима, проф. МДА Б. А. Нелюбова та члена ВЗЦЗ Г. М. Скобея]
В Індію для участі в заходах, приурочених до відкриття «Міжнародного року миру», виїхали агенти «Юдунов», «Гамбожаєв» /КДБ Бурятської АРСР/, «Семенов» /4 відділ/.
Агента «Греков» направлено у складі делегації РПЦ до Женеви на засідання спільної комісії з представників РПЦ і близькосхідних церков. Агенту відпрацьовано завдання з вивчення учасників засідання, а також членів делегації РПЦ.
Стор. 33. З Парижа повернувся агент «Михайло», який перебував у службовому відрядженні по лінії РПЦ у справах екзархату Західної Європи. Отримана інформація про підривні наміри зарубіжних клерикальних центрів обробляється.
Із Женеви повернувся агент «Греков», який у складі Делегації РПЦ брав участь у засіданні спільної комісії представників РПЦ і близькосхідних церков. Агентом подано звіт про виконання нашого завдання.
Стор. 35. Відповідно до запланованих заходів із розробки об’єкта СОС (прим. справа оперативного спостереження) «Іуди» 5-м відділом КДБ ЯАРСР [прим.: Якутської автономної РСР] установлено з ним оперативний контакт.
Внаслідок цього від об’єкта отримано оперативно значущу інформацію, що свідчить про доцільність продовження з ним контактів співробітниками КДБ із метою здійснення на «Іуду» виховного впливу, вивчення його планів, намірів та отримання роз’яснень щодо питань, які нас цікавлять.
Стор. 36. — по СОС «Фотограф» проводили роботу з розшуку осіб, причетних до виготовлення ф/а [фотоальбому] «Москва златоглавая» і передачі для нього матеріалів на Захід.
У результаті встановлено зв’язок між «Місіонером» і «Фотографом» — М. Е. Л., яка, можливо, надавала допомогу «Фотографу» в добірці літератури та друкуванні на машинці тексту для альбому, а також отримано зразки шрифтів друкарських машинок МДА. За отриманими матеріалами готується проведення криміналістичного дослідження.
— від агента «Нікітіна» отримано інформацію про реакцію оточення об’єкта СОС «Місіонера» на використання в контрпропагандистських заходах відкритого листа, отриманого від об’єкта СОС КДБ Тувинської АРСР М.С.В.
— від агента «Нікітіна» отримано інформацію про наміри об’єкта СОС «Угодниці» виїхати на постійне проживання за кордон.
Стор. 39. Контрольні зустрічі:
«Михайло» (УКДБ Полтавської області) — Тимошевський
«Подільський» (4-й відділ) — Тимошевський
«Антонов» (КДБ УРСР) — Тимошевський
Стор. 40. В інф. бюлетені ВЗЦЗ РПЦ [прим.: відділ зовнішніх церковних зв’язків РПЦ] для поширення на Захід опубліковано заяву об’єкта СОС «Місіонера» до Ради у справах релігій при РМ СРСР, в якій викрито інсинуації Заходу щодо переслідування об’єкта, що нібито мали місце.
— з метою надання допомоги в організації розшуку ватажка баптистів-розкольників Крючкова з 6 грудня до 27 грудня в КДБ Молдавської та Естонської РСР у відрядженні перебував начальник 3-го відділення 4-го відділу т. Сичов В. С.
Стор. 42. З метою отримання пояснень щодо питань, які нас цікавлять, від об’єкта СОС «Іуди» /КДБ Башкирської АРСР/ з 26 листопада до 12 грудня в КДБ Башкирської АРСР перебував старший оперуповноважений 4-го відділу Макаров В. Д.
Від об’єкта отримано заявницькі матеріали про факти злочинної діяльності низки об’єктів справ оперуобліку органів КДБ.
Для використання в контрпропагандистських заходах із використанням можливостей ОТУ КДБ СРСР проведено відеозапис звернення «Іуди» до громадськості із засудженням своєї злочинної діяльності, а також готують статтю для друку за результатами зустрічей і бесід об’єкта з кореспондентом газети «Труд».
1986 рік
3 січня 1986 р.
Стор. 134. Із контррозвід. завданнями за кордон виїжджали агенти:
До США — «Федоров», «Алмазов», «Железняк» /КДБ УРСР/ для участі в конгресі об’єднання українських баптистів.
До Швейцарії — для участі в конференції неурядових організацій виїжджали агенти «Адамант» і «Кленовський».
До Швейцарії — для участі в роботі КЦ МС (прим. Комісія церков з міжнародних справ) /ВРЦ/ виїжджали агенти «Марія» і «Кузнєцов».
До Угорської НР — для участі в конференції «До об’єднаного миру» виїжджали агенти «Костянтин» і «Лук’янов». Отримані матеріали обробляються.
Повернення агентури з-за кордону:
З Австрії — «Васильєв», «Дук» (4-ий відділ), «Сорокін» (УКДБ по м. Москві та Московській обл.) виїжджали для участі в засіданні молодіжного комітету ЄБФ [Європейська баптистська федерація]. Агента «Васильєва» обрано членом Виконкому ще на один термін, донесено об’єктивну інформацію про становище вірян у СРСР.
Зі Швейцарії — агенти «Кузнєцов» і «Марія», які брали участь у роботі КЦ МС (ВРЦ). Отриману інформацію обробляють.
Зі Швейцарії — агенти «Адамант» і «Кленовський». Отримана інформація обробляється.
З Індії повернулися агенти «Юдунов», «Гамбожаєв» (КДБ Бурятської АРСР), «Семенов» (4-ий відділ), які брали участь у заходах із відкриття «Року миру». Отримана інформація обробляється.
Стор. 138. За об’єктом СОС (прим.: справа оперативного спостереження) «Місіонер» через агентури тривала робота з вивчення оперативної обстановки, що складається у зв’язку з виступом по ЦТ Маркуса. Агент «Нікітін» маршрутизувався до Загорського району до «Місіонера», де він провів із ним низку бесід. Щодо цього питання отримано інформацію, яка заслуговує на увагу органів КДБ.
Стор. 140. У процесі перевірки сигналу щодо проведення нелегальних релігійних збіговиськ молоді в Москві, на приватній квартирі, встановлено осіб, причетних до цього. Серед них: М. В. Н., К. А. В., М. Л. Д., а також Т. І. Ш., які є зв’язком об’єкта СОС «Місіонера». Зазначені особи взяті у вивчення.
Стор. 143. Розглянуто особову справу агента «Петрова» (УКДБ у Горьковській області). На підставі вивчених матеріалів визнано доцільним віднести агента «Петрова» до категорії цінних. УКДБ у Горьковській області поінформовано.
1986 рік, травень
Стор. 49-50. Спільно з КДБ УРСР і УКДБ по Львівській області здійснювалось контррозвідувальне забезпечення святкування 40-річчя Львівського собору, який скасував уніатську церкву в СРСР.
В організації та проведенні заходів брала участь велика група агентів органів КДБ, зокрема «Адамант», «Антонов», «Лук’янов», «Скала» та ін. Святкування, в якому взяло участь близько 300 гостей, а також 10 представників зарубіжних православних церков, пройшло в прийнятному для нас дусі. На іноземців здійснено позитивний вплив, у деяких взято інтерв’ю позитивного характеру. Матеріали святкування через засоби масової інформації передано в контрпропагандистських цілях за кордон.
Управлінням КДБ по Львівській області, згідно з нашим орієнтуванням, припинено спроби іноземної кореспондентки Е. Зіглі (ФРН) збирати тенденційну інформацію щодо становища церкви в УРСР.
Стор. 165. Проводилася робота з підготовки та проведення собору старообрядницької церкви Білокриницького спрямування, на якому відбудуться вибори глави цієї церкви. У зв’язку з цим до 20 органів КДБ — УКДБ направлено орієнтування з проханням через наявні можливості підтримати найприйнятнішу для нас кандидатуру єпископа Алімпія.
1986, вересень
Стор. 40-41. Для участі в III Передсоборній всеправославній нараді до м. Женеви виїхали агенти «Антонов», «Островський», «Нестерович», яким відпрацьовано завдання з донесення до релігійних кіл Заходу об’єктивної інформації щодо ходу переговорів у Рейк’явіку та необхідності активних дій на підтримку мирних ініціатив Радянської держави…
До Швеції на засідання правління міжхристиянського інституту «Життя і мир» у складі делегації РПЦ виїжджали агенти «Кузнєцов» і «Москвичка». Отримано інформацію щодо керівників інституту Р. Вільямсона, О. Дагена, Ш. Шелбека та планів роботи інституту з поглиблення миротворчої діяльності церков і релігійних об’єднань світу.
1986, жовтень
Стор. 44-45. Через агентів «Костянтина» і «Потапова» проводилося вивчення членів делегації Єпископальних церков США. У результаті отримано оперативно значущу інформацію на деяких іноземців… Вирішується питання щодо заведення двох оперативних добірок.
1986 рік, без дати, з виписки 2010 року № 5/4 2177, стор. 155
Агента «Григорія» через лінію Московської Патріархії направлено до Перу з виставкою «РПЦ в СРСР». Агенту відпрацьовано завдання з вивчення внутрішньополітичного стану справ у країні, виявлення можливих підривних намірів до СРСР з боку зарубіжних клерикально-церковних центрів».
1987 рік, червень
Стор. 110. Згідно з наявною санкцією КДБ СРСР і ЦК КПРС апаратом уповноважених Ради у справах релігій при РМ СРСР здійснено роз’яснювально-попереджувальні бесіди з Якуніним, Гайновим, Попковим, які підписали «звернення» до інстанції з «вимогами» лібералізації релігійного життя в СРСР.
Стор. 111. З метою попередження акції зарубіжних засобів масової інформації щодо передачі повідомлень про пресконференцію релігійного екстреміста Якуніна та його однодумців у Москві з приводу їхнього «звернення» в інстанції з «вимогами лібералізації релігійного життя в СРСР» нами через оперативні можливості 5-го Управління та ПДУ КДБ СРСР здійснено пресконференцію митрополитів Ювеналія і Філарета для радянських та іноземних кореспондентів. Священнослужителі РПЦ об’єктивно висвітлили становище церкви і свободи совісті в СРСР, критично розглянули звернення Якуніна і його зв’язків. Матеріали пресконференції було надіслано на Захід каналами ТАРС, АПН, Держтелерадіо.
Звіт 4-го відділу 5-го Управління за 1987 р.
Вперше у складі радянської делегації взяв участь у генеральній сесії ЮНЕСКО агент «Адамант» із числа ієрархів РПЦ. У результаті вдалося залучити цю авторитетну міжнародну організацію до «ювілейних» заходів на противагу закордонним підривним центрам.
1988 рік, січень
Стор. 4-5. Через можливості 6-ї служби ОТУ КДБ СРСР на адреси ієрархів РПЦ, низки об’єктів ДОУ, Ради у справах релігії при РМ СРСР, редакції журналу «Наука і релігія» надіслали брошуру «Розмова на “роздоріжжі”» (підготовлено агентом «Рязанським»), що викриває антигромадську діяльність релігійних екстремістів.
Крім того, її направлено до 15 територіальних органів КДБ для поширення в навколоцерковному середовищі та філіях так званого товариства «Пам’ять», а також до ПГУ КДБ СРСР для публікації на Заході.
1988, лютий
Стор. 209. Підготовлено наказ голови КДБ СРСР про нагородження агента «Дроздова» Почесною грамотою.
1988, березень
Стор. 2. Здійснювати заходи з оперативного забезпечення Архієрейської передсоборної наради РПЦ, яка відбувалася в Москві, у якій узяло участь 72 ієрархи (серед них 4 іноземні громадяни, 2 з них — об’єкти оперпідбірок). За допомогою агентури, ОТЗ «Т» і «С» (проведено щодо 10 осіб) контролювалася обстановка серед учасників наради. Ухвалено позитивне комюніке, в якому єпископатом РПЦ дано принципову оцінку діяльності релігійних екстремістів в СРСР.
Проведено пресконференцію за участю іноземних журналістів та низки ієрархів РПЦ, які об’єктивно висвітлили становище церкви в СРСР, взаємовідносини її з державою і засудили розкольницьку діяльність релігійних екстремістів.
З метою координації дій органів КДБ у період підготовки та проведення у зв’язку з 1 000-річчям запроваження Християнства на Русі архієрейської наради і помісного собору РПЦ на місця направлено орієнтування за підписом керівництва КДБ.
1988, червень
Стор. 239. Із санкції КДБ СРСР для протидії релігійним екстремістам у навколоцерковному середовищі з використанням агентів «Рязанського», «Тропініна» та об’єкта СОС «Апостола», який перебуває на оперативному контакті, випущено перший номер неофіційного журналу «Слово», який розповсюджено у середовищі вірян. Серед інших матеріалів у номері розміщено статті, що викривають антигромадський характер діяльності священника Якуніна.
1988, серпень
Стор. 75. Щодо CОР «Аптекар» проводилися заходи, спрямовані на подальшу компрометацію об’єкта перед однодумцями і зв’язками на Заході. З цією метою випущено черговий номер неофіційного часопису «Слово» № 2, з розміщеними в ньому викривальницькими матеріалами щодо об’єкта розробки.
1988, вересень
Стор. 145. Від агента «Маркова», який виїжджав до Фінляндії для участі в семінарі, присвяченому 1 000-річчю введення християнства на Русі, отримано відомості щодо обстановки в парафіях РПЦ у Фінляндії.
Від агента «Костянтина», який брав участь у Ламбетській конференції Англіканського комуніону (Велика Британія), отримано інформацію щодо керівників клерикально-підривної організації «Кестон-коледж».
Агент «Потьомкін» брав участь у засіданні ЦК ВРЦ, що проходило у ФРН. Ним було отримано дані щодо стану справ в штаб-квартирі цієї організації, щодо майбутніх кадрових змін в керівництві її підрозділів.
До США для участі в роботі асамблеї Північно-американської Християнської мирної конференції виїжджав агент «Костянтин». Від нього отримано інформацію щодо об’єктів оперпідбірок «Професор» і «Пономар», а також щодо ситуації всередині ХМК.
1988, жовтень
Стор. 215. Для контррозвідувального забезпечення засідання Комітету продовження роботи ХМК і проведення агентурно-оперативних заходів спільно з друзями (НРБ, УНР, НДР, Куба, ЧРСР) до НДР відряджалися товариші Широкопяс В. і Спиридонов О. М. Туди ж було направлено 12 агентів органів держбезпеки. Під час заходу було нейтралізовано спроби провокаційних випадів на адресу церков соціалістичних країн, не допущено невигідних кадрових змін, ухвалено політично вигідні підсумкові документи і поправки до Статуту.
Стор. 217. Було розглянуто 5 особових робочих справ на агентів територіальних органів, яких було рекомендовано для просування в керівні ланки РПЦ.
1988, грудень
Стор. 65. Для навчання в теологічних навчальних закладах СРСР, СФРЮ, НРБ, ЧРСР і ПНР направлено агентів «Кирило», «Іванов», «Бендарець», «Руденко», «Сергєєв», «Мефодій». Перед ними поставлено завдання з доведення до духовенства церков цих країн інформації про гегемоністичні устремління Константинопольського патріарха на шкоду інтересам православних церков, встановлення контактів із духовенством і виявлення устремлінь суперника.
1989 рік, січень
Стор. 33. До СРСР для розв’язання конкретних питань прибули агенти «Тихонов», «Воронцов» і «Волзький», які перебувають у тривалому відрядженні відповідно в НДР, Японії та США. Від них отримано інформацію щодо керівників євангелічно-лютеранської церкви Німеччини (ФРН), стан справ в подвір’ї РПЦ у Японії, діяльність ватажків УАПЦ у США.
1989, березень
Стор. 199. З метою відриву Лапковського від антигромадської діяльності об’єкта CОР «Аптекаря» здійснено заходи щодо відмови його від «голодування» і працевлаштування як священника у м. Феодосії.
1989, липень
Стор. 233. Відповідно до плану, затвердженого керівництвом КДБ СРСР, здійснено агентурно-оперативні та організаційні заходи щодо забезпечення державної безпеки в період підготовки та проведення заходів Всесвітньої ради церков (ВРЦ) у Москві, в яких взяло участь понад 500 іноземних релігійних діячів. У результаті здійснених заходів виконкомом і ЦК ВРЦ ухвалено громадські заяви 8, звернення 3, що відповідають політичній лінії соціалістичних країн. Проведено агентурні та оперативно-технічні заходи щодо 29 об’єктів оперативної зацікавленості органів КДБ, а за 9 об’єктами проводилося зовнішнє спостереження. Через агентуру на іноземців було здійснено позитивний вплив, отримано додаткові установчі та характеристичні дані, відомості про їхні політичні погляди, та про становище, яке вони обіймають у своїй країні. Взято вигідні нам численні інтерв’ю. Для вирішення організаційних та оперативних питань проведено два засідання оперативних груп КДБ.
Довідка щодо результатів роботи 4-го відділу за серпень 1989 р.
Найбільш важливими були поїздки… агентів «Антонова», «Островського», «Адаманта» в Італію для переговорів з Папою Римським із питань подальших взаємовідносин між Ватиканом і РПЦ, з проблем уніатів.
Агентурні імена агентів з-поміж баптистського керівництва: «Михайлов», «Абрамов», «Федоров», «Невський», «Кесарєв».
«Невский» у листопаді 1983 р. виїжджав до Великої Британії для роботи з архівом Проханова.
Записка відділу пропаганди в ЦК КПРС
Щодо протидії іноземній клерикальній пропаганді у зв’язку з 1 000-річчям прийняття Християнства на Русі.
2 вересня 1985 року
…З метою нагнітання антирадянських настроїв в ранг святих зведено царя Миколу II, членів його сім’ї та кілька тисяч білогвардійців, так званих убиєнних мучеників.
На завершення
Ми не візьмемо на себе відповідальність коментувати наведені вище архівні документи, нехай читач робить власні висновки. На наш погляд, тут немає доречнішого рішення, ніж навести рядки з резолюції ПАРЄ 2567 (2024) від 1 жовтня 2024 року «Пропаганда і свобода інформації в Європі» [25].

Пункт 6: «Асамблея визнає, що для авторитарних режимів, таких як Російська Федерація, пропаганда є невід’ємною частиною їхньої війни з демократією… і повторює свій заклик визнати, що російську православну церкву використовує кремлівський режим як інструмент російського впливу і пропаганди».
Підбиваючи підсумок, ми б авторитетно поправили ПАРЄ: не РПЦ МП використовується кремлівським режимом, а глобальний антикультизм, впроваджений в РПЦ МП, використовує росію для реалізації своїх планів — підриву демократичних основ і досягнення світового панування. Щиро сподіваємося, що найближчим часом це усвідомлення стане надбанням широкої громадськості.
Джерела:
- http://krotov.info/4/texts/28_ya/Yakunin_1992.htm
- https://en.wikipedia.org/wiki/Gleb_Yakunin
- http://krotov.info/4/texts/16_p/Polosin_1992.htm
- https://www.radiosvoboda.org/a/29671187.html
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Abbat.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Adamant.htm
- http://krotov.info/1/1/000001_istoriya/000216_istoriya_F.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Vasilyev.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Grigoriy.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Drozdov.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Kuznetsov.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1973_Magistr.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1973_Mihaylov.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Moskvich.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Pavel.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Peresvet.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Petrov.htm
- http://krotov.info/1/1/000001_istoriya/000217_istoriya_F.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Svyatoslav.htm
- http://krotov.info/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Tsvetkov.htm
- http://yakov.works/4/texts/03_v/Vypiski_1992_Nesterovich.htm
- https://spektr.press/eto-bylo-unizitelno-ya-byl-durakom-nelzya-igrat-s-dyavolom-kto-nashelsya-v-arhivah-kgb-i-kak-oni-eto-obyasnili/
- https://argumenti.ru/world/2019/01/600318
- https://pace.coe.int/en/files/33808/html?__cf_chl_tk=ua336qpX7aGCD9.vCIq.0yTTXMS8znkvpCCto2Q.pLg-1729273787-1.0.1.1-GmOkYrU53ap2n7tOxAXZqSpDTFWPaXjo04wvN_NWAVY