Скриншот із фильму «ВПЛИВ» (The IMPACT)

Хто такий Tempus? Антикультизм на сторінках Вікіпедії

Чиїми руками пишеться історія?

Коли ми звертаємося до популярних інтернет-ресурсів за інформацією чи новинами, ми схильні довіряти їм і розраховуємо на об’єктивну оцінку, проте найчастіше ми опиняємося в полоні спотвореної інформації, зумисне створеної заради чиїхось інтересів і цілей. Таким чином хтось непомітно формує наші переконання та світогляд.

Цією публікацією ми починаємо цикл статей, присвячених тому, як антикультисти впливають на громадську думку через вільну енциклопедію Вікіпедію. Вперше на просторах інтернету на основі відкритих фактів ми розкриємо ретельно вибудовану систему антикультової пропаганди, яка не тільки поширює неправдиву інформацію, а й активно формує позитивний імідж своїх лідерів та ідеологів, що давно вже мають сидіти на лаві підсудних. Ми зв’яжемо багато ланцюжків воєдино.

Також після ознайомлення з наданими нижче матеріалами читачеві стануть зрозумілими кілька основоположних моментів:

  • центр глобального антикультизму сьогодні базується на території росії;
  • російська асоціація центрів вивчення релігій і сект (РАЦИРС) безпосередньо пов’язана з ним та служить його інтересам;
  • протягом останніх двадцяти років глобальний антикультизм активно формував громадську думку через вільну енциклопедію Вікіпедію в російськомовному сегменті;
  • через Вікіпедію вони формували позитивний імідж не тільки своїх, російських, а й міжнародних лідерів;
  • через російськомовну Вікіпедію вони формували репутацію сучасних ідеологів нацизму й фашизму;
  • через російськомовну Вікіпедію вони формували громадську думку щодо величезного пласту інформації — від базових, релігійних, філософських, історичних понять до біографій конкретних особистостей у вигідному для них світлі…

Нарешті, стане зрозуміло, чому міжнародну мережу антикультових організацій у фільмі «ВПЛИВ» (The IMPACT) відображено у вигляді спрута, що розкинув щупальця й розповзається своїм згубним впливом у різних напрямках, до різних країн.

Скриншот із фильму «ВПЛИВ» (The IMPACT)

Але давайте по черзі, як ми прийшли до цього відкриття. Вивчаючи матеріали про американського антикультиста Ріка Росса, ми помітили деякі суттєві відмінності між англомовною [1] та російськомовною [2] версіями його сторінки у Вікіпедії. Це привернуло нашу увагу та змусило детальніше вдивитися в архіви редагування обох версій. Досліджуючи ці записи, ми вирішили перевірити, чи не ховаються за правками особи, раніше помічені в інформаційних кампаніях антикультової спрямованості. І через деякий час виявили особливу активність учасника під псевдонімом Tempus. З кожним новим кроком у вивченні його історії наше здивування лише зростало.

Незабаром з’ясувалося, що за останні 18 років Tempus справив значно вагоміший вплив на формування антикультового порядку денного, ніж можна було навіть припустити. Ми натрапили на щось, чому ще належить дати в майбутньому об’єктивнішу оцінку, а поки що спробуємо описати суть поверхнево.

Але перш ніж заглиблюватися в деталі, уявімо типову ситуацію. Подивившись сенсаційний фільм «ВПЛИВ» (The IMPACT), що розповідає про вплив транснаціональної антикультової мережі, обитель якої сьогодні розташована в росії, припустімо, що середньостатистичний росіянин вирішує перевірити ще раз факти й розібратися в цій історії самостійно, використовуючи своє критичне мислення. Для цього, цілком ймовірно, він вийде в інтернет на пошуки інформації, щоб зрозуміти, інформація, яку розкрито у фільмі «ВПЛИВ» (The IMPACT) відповідає дійсності. Найімовірніше, його перші кроки будуть пов’язані з пошуком ключових фігур та організацій, згаданих у цьому документальному викривальному фільмі. І список цей тезисно виглядатиме приблизно так: «Антикультовий рух», «Рік Росс», «Олександр Дворкін», «Олександр Новопашин», «РАЦИРС», «Центр в ім’я Іринея Ліонського», «FECRIS», «Йоханнес Огард», «Фрідріх Хаак», «тоталітарна секта», «Фалуньгун», «Свідки Єгови», «скулшутинг» (напади у школах) тощо.

Звертаємо вашу увагу, що тут і далі за текстом йтиметься виключно про російськомовну версію Вікіпедії. До англомовної, сподіваємося, доберемося трохи пізніше. Йдемо по гарячих слідах.

Так от, за кожним із цих пошукових запитів той, хто бажає розібратися, напевно натрапить на сторінки вільної енциклопедії Вікіпедії, які посідають топові позиції в Гуглі. І прочитає їх. Можливо, з цікавістю. Можливо, щось випише, щось запам’ятає, щось зрозуміє. І більш ніж імовірно, у нього виникнуть невідповідності й протиріччя.

Чому?

Хоч би якими були його висновки, є один аспект, який навряд чи йому відомий: хто саме стояв за створенням і редагуванням усіх цих матеріалів на сторінках Вікіпедії. Справжнім культурним шоком для нас стало усвідомлення того, що за кожним із ключових запитів у переліченому вище списку стояла одна-єдина людина!

Ілля Порхачов, або «всюдисущий» Tempus

Знайомтеся, Ілля Порхачов, учасник під ніком Tempus, один із патрулюючих російської Вікіпедії! Оптимістичний, романтичний, естетичний молодик 1988 року народження, із сибірського міста Красноярськ. Знайти його фотографію нам допомогла стаття: «Ілля Порхачов під псевдонімом Tempus як актив сектознавців у Вікіпедії» [3].

Скриншоти сторінки «Релігія і право» та Ілля Порхачов на сторінці соціальної мережі ВК

Виявляється, 2017 року українська група журналістів уже намагалася зрозуміти, як так вийшло, що сторінки «навколосектантської» тематики в російськомовній Вікіпедії майже неможливо відредагувати? Вони були спантеличені: чому не можна внести об’єктивні правки до таких сторінок, як «О. Л. Дворкін» і «тоталітарна секта». Ба більше, під вплив потрапили сторінки майже всіх релігійних організацій та навіть біографічні сторінки відомих релігієзнавців. Напевно, на них потрапляє наклепницька інформація, й видалити її або додати об’єктивне спростування не видається можливим, тому що всі редагування перевіряє одна ідеологічно заангажована особа.

І ім’я її Tempus!

Наведемо цитату з цієї статті:

«Але коли я зберегла ці правки, не минуло й двох хвилин, як їх було видалено, — каже адвокат Ольга Панченко, яка спробувала редагувати статтю про М. Інтровіньє. — Я вирішила спробувати ще раз і, безумовно, вдруге мене спіткала та ж сама доля. Тобто, сенс у чому — Массімо Інтровіньє має бути поганим! І не має значення, чи є посилання, чи немає посилань, чи є авторитетні джерела, чи немає авторитетних джерел, — це все не має значення. Має значення тільки одне — він має бути поганим. І неважливо, яким способом. Навіть шляхом порушення правил Вікіпедії».

Массімо Інтровіньє та скриншот редакторських правок російськомовної сторінки Массімо Інтровіньє в Вікіпедії

Чому Массімо Інтровіньє у Вікіпедії має бути поганим? Можливо тому, що як автор «A magazine on religious liberty and human rights “Bitter Winter”» (Журнал про релігійну свободу і права людини «Гірка зима»), Інтровіньє є одним із найвідоміших борців за права людини в питаннях релігійної свободи та висвітлення антикультового свавілля по всьому світу. Його сайт користується популярністю серед релігієзнавців, і ми теж часто звертаємося до нього, щоб бути в курсі останніх новин.

2017 року українські журналісти під час свого розслідування торкнулися теми впливу лобі РПЦ на російськомовну Вікіпедію. У рамках цього матеріалу вони взяли інтерв’ю у Массімо Інтровіньє, до якого, можливо, ми ще повернемося. Однак зараз хочеться звернути увагу на ті моменти, які залишилися за межами того розслідування, — і вони, зізнаємося, нас вразили!

Хто ховається за маскою Tempus?

А тепер поговоримо серйозно.

Вікіпедія — унікальний ресурс, особливо завдяки своїй відкритій редакційній політиці. На її сторінках можна дізнатися практично все про дії тих, хто був її редакторами та упорядниками.

Порхачов Ілля Ігорович. Псевдонім — Tempus [4]. Першу правку було зроблено 30 квітня 2006 року.

Скриншот із Вікіпедії

Учасник: Tempus/Про мене

  • Особисті дані
  • Псевдонім — Tempus, Tempusman
  • Справжнє ім’я — Порхачов (Порхачёв), Ілля Ігорович (англ. Porhachev Ilya, Porkhachev Ilia)
  • Я редагував 2006 року з IP 87.228.44.223 та 188.0.16.234
  • 30 квітня 2006 року було зроблено першу правку
  • 8 червня 2012 року було зроблено 10 000 правку
  • 19 травня 2015 року було зроблено 100 000 правку
  • Бібліографія з НРР (нових релігійних рухів).

Перше, що ми перевірили, — це дві IP-адреси, зазначені в особистих даних. Перша виявилася прив’язаною до міста Москва, друга — до Красноярського краю. Тобто легенда Іллі Порхачова частково дотримана: молода людина 1988 року народження, проживає на околиці сибірського міста Красноярськ.

Що другим одразу ж впадає в око на титульній сторінці учасника Tempus? Бібліографія з НРР (нові релігійні рухи). Відверто антикультова тема! Посилання, що веде на окрему велику сторінку, де початковий розділ «Загальна література з НРР» містить у собі перелік понад 100 робіт [5]. Є в цьому списку й книга добре знайомого нам Олександра Дворкіна «Сектознавство», що стала для російських сектознавців свого роду «Біблією».

Далеко не повний скриншот верхньої частини сторінки наводимо нижче.

Скриншот із Вікіпедії [5]

Наступний розділ бібліографії Tempus — «Монографії про Свідків Єгови», є вражаючим списком із понад 150 робіт!

Скриншот із Вікіпедії. Монографії про Свідків Єгови

Відповідно, далі нас зацікавила сторінка Вікіпедії Олександра Дворкіна. І яке ж було наше здивування, коли виявилося, що її перше редакторське редагування рукою Tempus датовано аж 2007 роком.

Отже, трохи прояснімо ситуацію, яка почала робити різкий поворот у несподіваному напрямку. Чи можемо ми повірити в те, що такий собі Ілля Порхачов, під псевдонімом Tempus, романтичної зовнішності молодик з далекого сибірського міста Красноярськ (або його околиць), 1988 року народження, інтелектуал-вундеркінд і нестримний ентузіаст, у свої 19 років, у далекому 2007-му брав участь у редакторських правках офіційної сторінки Вікіпедії Олександра Дворкіна? Ким потрібно бути, щоб володіти хоч якоюсь інформацією про Дворкіна в 2007 році, коли епоха розвитку інтернету тільки-но зароджувалася, а РАЦИРСу виповнився всього 1 рік? Нагадаємо, що російську асоціацію центрів вивчення релігій і сект (РАЦИРС) — організацію, що об’єднує регіональні центри з проблеми тоталітарних сект під керівництвом Олександра Дворкіна, — було засновано 2006 року.

Скриншот, який говорить нам про те, що Tempus (або «Ілля Порхачов» у свої 19 років) відредагував сторінку Олександра Дворкіна в Вікіпедії

І ось нарешті, коли ми виявляємо історію редакторських правок сторінки Центру релігієзнавчих досліджень в ім’я священномученика Іринея Ліонського [6], створеного все тим же Дворкіним 1993 року, картина остаточно прояснюється. Увага! У 2012 році (коли «Іллі Порхачову» виповнилося 22) учасник під ніком Tempus створює сторінку Центру Іринея Ліонського [6]! Після чого активно її наповнює.

Скриншот із Вікіпедії
Скриншот із сайту iriney.ru (сайт, на якому Олександр Дворкін збирає списки груп, зарахованих до «сект»)

Крім того, Tempus активно редагував сторінку про самого Іринея Ліонського, апологета й богослова II століття, а точніше, інквізитора II століття, який написав відомий твір «Проти єресей»:

Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Святого Іринея

І що далі ми заглиблювалися в масштаб діяльності учасника під псевдонімом Tempus, то сильніше зростала наша впевненість у тому, що ніякого Іллі Порхачова в природі не існує. А навіть якщо й існує, то до агресивної антикультової пропаганди у Вікіпедії він не має абсолютно жодного стосунку.

«Ілля Порхачов» — це не реальна особистість, а міфічний образ, за яким стоїть або сама терористична організація РАЦИРС, або більш серйозна група фахівців, які володіють глибокими інтелектуальними знаннями в різних галузях. У цьому ви переконаєтеся при подальшому роз’ясненні. Ця група активно займалася й продовжує займатися формуванням позитивного іміджу антикультового руху, а також створенням певної громадської думки на його підтримку. Власне, вони розробили свою версію глобальної історії, яку російськомовна інтернет-аудиторія Вікіпедії сприймає за істину.

Перед нами приклад цілеспрямованої маніпуляції масовою свідомістю, яка формує позитивний образ сектознавців та їхньої боротьби проти тоталітарних сект і деструктивних культів, формуючи образ їх необхідності в очах громадськості. «Секти — це загроза, з якою необхідно боротися!», — безперервно твердять вони. Грамотно вибудована стратегія пропаганди, завдяки Вікіпедії, дозволила антикультизму висвітлювати себе переважно з позитивного боку.

Це відродження похмурих часів релігійної інквізиції. І ситуація далека від жартів, повірте, — досить поглянути на зруйновані міста України після віроломного вторгнення російських військ. Досить відчути життя без електрики, під постійними сиренами повітряної тривоги й загрозою ракетних ударів. Усе це — результат їхніх дій. Вони роками промивали свідомість людей, культивували страх, ненависть і нетерпимість, що зрештою призвело до вкрай трагічних наслідків. Згідно з інформацією з останнього звернення Егона Чолакяна у фільмі «Перехрестя», це лише початковий етап майбутніх подій, здатний призвести нашу країну до громадянської війни.

Ми звертаємося до розсудливих людей із закликом активно зайнятися вивченням цієї проблеми. У нас ще є час і ресурси, щоб щось змінити.

Ми зобов’язані зрозуміти суть того, що відбувається!

Кого із російських антикультистів редагував Tempus?

У рамках цієї статті, через об’ємність матеріалу, ми не зможемо надати всі знайдені дані в повному обсязі, настільки масштабна діяльність цього фігуранта. Однак ми обов’язково спробуємо надати найбільш повну картину в майбутньому.

А поки давайте звернемо увагу на тих відомих уже нам особистостей, до яких «доклав свою руку» хтось із росії під псевдонімом Tempus. Цей список далеко не повний!

  • Олександр Дворкін
  • Олександр Новопашин
  • Роман Силантьєв
  • Дмитро Смирнов
  • Андрій Кураєв
  • Володимир Мартинович (Білорусь)
  • Євген Мухтаров…
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка О. Дворкіна
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка О. Новопашина
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Мартиновича
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Кураєва
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Смирнова
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Мухтарова

Кого з іноземних антикультистів редагував Tempus?

І якщо участь в інформаційному наповненні антикультової пропаганди в російськомовній версії Вікіпедії можна пояснити хоча б тією самою національною приналежністю Tempus-Порхачова, виникає наступне запитання: звідки така зацікавленість історією міжнародного антикультизму?

Поміркуйте самі, як мінімум він редагував також такі сторінки:

  • Фрідріх Вільгельм Хаак (докладніше про нього у фільмі «ВПЛИВ» (The IMPACT));
  • Маргарет Сінгер (керівник антикультової організації AFF, Американський фонд сім’ї, 1979–2004 рр.);
  • Роже Ікор (засновник антикультової французької організації ССММ);
  • Тед Патрік (засновник Cult Awareness Network (CAN));
  • Йоханнес Огард (засновник Діалог-Центру);
  • Рік Алан Росс (американський антикультист);
  • Джанья Лаліч (американський соціолог, член FECRIS);
  • Ейлен Баркер (засновник антикультової організації INFORM у Великій Британії);
  • Майкл Д. Лангоне (директор американської антикультової організації AFF, редактор наукового журналу «Cultic Studies Review»);
  • Роберт Джей Ліфтон (американський психіатр);
  • Джордж Д. Крайссайдс (британський дослідник нових релігійних рухів і культів);
  • Волтер Мартін (американський баптистський священик, справив великий вплив на антикультовий рух у США)…
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Хаака
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Ріка Росса
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Роже Ікора
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Теда Патріка
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Йоханнеса Огарда
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Джаньї Лаліч
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Маргарет Сінгер
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Ейлен Баркер
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Майкла Лангоне
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Крайссайдс
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Ліфтона
Скриншот із Вікіпедії. Сторінка Мартіна

Навіщо Tempus редагував ці сторінки?

Відповідь очевидна: хтось творив історію! Коригував, видаляв непотрібне, редагував, патрулював і створював контент. Кожна його дія — крок до формування нового інформаційного ландшафту. Слово за словом, речення за реченням — так народжувалася нова реальність. І вже не має значення, наскільки вона відображала істину; ключове питання полягає в тому, ХТО стояв за її створенням?

За її створенням стояв антикультизм.

Завдяки відкритій редакційній політиці Вікіпедії, ми можемо простежити весь редакторський шлях «чудо-вундеркінда», «хлопчика з Красноярська» Іллі Порхачова. Його правки, створені статті, оформлення — все це доступно для аналізу: що саме він редагував, коли й навіть у який час доби.

Кумедно, але «Tempus» навряд чи припускали, що колись їхню гіперактивну просвітницьку діяльність почнуть розглядати під збільшувальним склом, немов під яскравими софітами, з’єднуючи воєдино, здавалося б, абсолютно розрізнені фрагменти. Вони не припускали, але все таємне коли-небудь стає явним. Тому ми тут. Щоб у нас із вами, шановні читачі, був шанс виправити задуманий ними трагічний сценарій.

Далі буде!

Джерела:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Rick_Alan_Ross
  2. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81,_%D0%A0%D0%B8%D0%BA_%D0%90%D0%BB%D0%B0%D0%BD
  3. http://web.archive.org/web/20240520052659/http://www.sclj.ru/massmedia/detail.php?SECTION_ID=488&ELEMENT_ID=7723
  4. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Tempus/%D0%9E%D0%B1%D0%BE_%D0%BC%D0%BD%D0%B5
  5. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Tempus/%D0%91%D0%B8%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%8F
  6. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80_%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%B8%D1%81%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%B2%D0%BE_%D0%B8%D0%BC%D1%8F_%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%98%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%8F_%D0%9B%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE